چهار شنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

دارو در اسپانیا 27 درصد گران شد

مادرید - مرکز ملی آمار اسپانیا در تازه ترین گزارش خود ازوضعیت تورم در این کشور اروپایی، از گرانی 5/27 درصدی دارو و وسایل بهداشتی ظرفپنج ماه اخیر خبر داد.

به گزارش ایرنا، این گزارش که امروزجمعه انتشار یافت، نشان می دهد افزایش نرخ دارو در این مدت در طول 40 سال گذشته دراسپانیا بی سابقه بوده و این روند همچنان رو به افزایش است.
علت این رویداد، تغییر قانون خدمات دارویی از ماه ژوییه - تیر- گذشته در اسپانیااست، به گونه ای که معافیتهای دارویی برای بازنشستگان حذف و آنها ملزم به پرداخت10 درصد مبلغ نسخه ها به میزان بین 8 تا 18 یورو شده اند. نرخ دارو برای دیگراقشار جامعه نیز 20 درصد گران شده و آنها باید بین 40 تا 60 درصد قیمت نسخه ها راپرداخت کنند.
دولت اسپانیا در صدد است با این شیوه، مبلغ 7 میلیارد یورو در هزینه های دارویی وبهداشتی خود صرفه جویی کرده و معادل آن را صرف پرداخت یک چهارم بهره بدهی های کشورکند. مبلغ کل بهره بدهی های دولت اسپانیا در سال جاری 29 میلیارد یورو اعلام شدهاست.
یکی دیگر از راههای کاهش هزینه های دولت اسپانیا، بخش آموزش است و به همین دلیل،شهریه های مدارس و دانشگاهها در سال جاری به گونه ای بی سابقه در این کشور بحرانزده اروپایی افزایش یافته است.
این وضعیت به گونه ای است که موسسه ملی آمار اسپانیا امروز اعتراف کرد افزایشکنونی نرخ تورم از طریق دارو و شهریه دانشگاهها در طول بیش از سه دهه تاریخ جمعآوری اطلاعات توسط این مرکز بی سابقه است.
بر اساس این گزارش، به دلیل افزایش 66 درصدی شهریه ها از ابتدای سال جاری تحصیلی،هزینه‌های دانشجویی در ماه نوامبر همانند ماه اکتبر ، نسبت به سال گذشته 4/22 درصدافزایش داشت که برابر با میزان تورم در سال بحرانی 1983 میلادی - 19 سال پیش - است.
به رغم افزایش یادشده، کاهش نرخ سوخت و اجرای طرح نوسازی خودروها در اسپانیا موجبشد نرخ عمومی تورم در ماه نوامبر سال جاری به 9/2 درصد برسد که نشان می دهد ازسرعت آن نسبت به چهار ماه اخیر کاسته شده است.
مرکز ملی آمار اسپانیا خاطرنشان کرد که نرخ تورم در این کشور بحران زده اروپا درماه نوامبر نسبت به ماه پیش از آن شش دهم درصد کاهش داشت.
بر اساس این گزارش، علت اصلی این کاهش، پایین آمدن نرخ گازوئیل و بنزین در ماهنوامبر بود که در تابستان گذشته به اوج خود رسیده بود.
بالارفتن نرخ سوخت به همراه افزایش نرخ دارو و مالیات بر ارزش افزوده موجب شده بودنرخ تورم در ماه سپتامبر - مهر- نسبت به ماه ژوئن - خرداد - در اسپانیا به میزان6/1 درصد افزایش یابد.
اما علاوه بر ارزانترشدن نرخ سوخت در ماه نوامبر، اجرای طرح جایگزینی خودروهایفرسوده با نو موسوم به پیوه که در چارچوب آن، دولت اسپانیا مبلغ 2500 یورو یارانهبه خودروهای زیر 25 هزار یورو می دهد،
نیز در کاهش شش دهم درصدی نرخ تورم در این کشور تاثیر داشته، هر چند از میزان خریدو فروش خودرو نیز کاسته شده است.


تاریخ خبر: 910925
سمینار صورتهای مالی شرکتهای بورسی به ما چه می گویند؟ برگزار شد.
وبینار تحلیل تخصصی بازارهای 99 برگزار شد.
برگزاری سمینارمجازی چگونه سهام رشدمحور انتخاب کنیم؟
سمینار مجازی بازار سرمایه به کدام سو می رود؟ برگزار شد.
سمینار مجازی تحلیل تخصصی بازارهای 1399 برگزار شد.
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی