جمعه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۸
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

مصوبه کاهش طبقات تعرفه‌اي با ابلاغ به گمرک‌هاي سراسر کشور لازم‌الاجرا شد

رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه وعده‌های دولت برای تسهیل فضای تجاری محقق شده است، گفت: با تصویب هیات وزیران طبقات تعرفه‌ای در سال 94 از 14 به 10 طبقه کاهش یافته و این مصوبه از ابتدای سال جاری با ابلاغ به تمامی گمرک‌های سراسر کشور لازم الاجرا شده است.


ولی‌الله افخمی‌راد در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی 1064 ردیف تعرفه با حذف، ایجاد و اصلاح همراه بوده است، تصریح کرد: مصوبه کاهش طبقات تعرفه‌ای 27 اسفند 93 به تصویب هیات وزیران رسید و از نخستین روزهای سال جاری در اختیار گمرک‌های کشور قرار گرفته است و اعمال خواهد شد.


وی گفت: کمترین طبقه تعرفه‌ای 4 درصد است که از کلیه کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، بالاترین میزان تعرفه دریافتی نیز 75 درصد است و بین این دو طبقه، 8 طبقه دیگر با تعرفه‌های 7، 10، 15، 20، 26، 32، 40 و 55 درصد قرار دارد.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری حدود 240 تعرفه افزایش پیدا کرده و بیش از 120 تعرفه نیز کاهش یافته است. میانگین تعرفه‌های کشور در بخش کشاورزی و صنعت نیز از یک کاهش 8 دهم درصدی برخوردار بوده است.


افخمی راد با تاکید بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای 2500 سی.سی، تصریح کرد: طبق مصوبه پیشین هیات دولت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای 2500 سی.سی ممنوع بوده است و این مصوبه در سال 94 نیز اجرا می‌شود، ضمن اینکه ثبت سفارش و ورود کالاهای گروه 10 نیز با ارز متقاضی انجام می شود و میزان سود بازرگانی کالاهای یاد شده نیز دو برابر است.


افخمی‌راد ‌با اشاره به تاثیر کاهش تعرفه‌ها در میزان قاچاق در کشور یادآور شد: یکی از روش‌های مبارزه با قاچاق، تسهیل تجارت است ؛ قاچاق وقتی کاهش می‌یابد که راه ورود قانونی کالا به کشور بسیار سخت، پیچیده و پرهزینه باشد و در این صورت واردکنندگان بیشتر به سمت راه‌های غیرمجاز هدایت می‌شوند؛ بنابراین هرچه تعداد طبقات کمتر شود، راه کسب‌وکار تسهیل می‌شود و امکان تخلف نیز به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: با حذف موارد غیرضروری از نظام تعرفه‌های کشور درصدد هستیم تا فضای تجاری را ساده‌سازی کنیم و بسیاری از زیرنویس‌های تعرفه‌ای حذف شده، یکسان‌سازی‌های لازم صورت پذیرفته است و روند نزولی را در نظام تعرفه‌ها شاهد هستیم. رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان اینکه همواره در ارتباط با تعرفه‌ها بحث حمایت از تولید داخل مطرح بوده است، تاکید کرد:

در بحث تعرفه‌ها باید از تولید داخل حمایت منطقی، معقول و زمان‌داری شود و برای حمایت از تولید، لازم نیست که سال های دراز با دیوار تعرفه از آن حمایت کنیم، بلکه باید هر صنعت بعد از مدتی از حمایت تعرفه‌ای رها شود تا در فضای رقابتی رشد کند.


افخمی‌راد در پایان اظهار امیدواری کرد که سال 95 طبقات تعرفه‌ای به 8 طبقه کاهش یابد و سال 96 نیز طبق برنامه‌های صورت‌گرفته تنها 6 طبقه تعرفه‌ای را شاهد باشیم.


منبع: اخبار اتاق ایران
تاریخ خبر: 940117
ایران چیزی جز بیانیه‌درمانی از اروپا ندیده است / ایران در اجرای تصمیم اخیر خود جدی است
دیدار هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حضور اسپانیا در نمایشگاه نفت و گاز و پبروشیمی ایران OIL SHOW 2019
نمایشگاه «ایران: مهد تمدن ها» در اسپانیا گشایش یافت
دیدار رییس مجلس سنا اسپانیا و سفیر ایران، اسکودرو:امیدوارم تحریم یکجانبه امریکا علیه ایران پایان یابد
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی