سه شنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

كسري بودجه و دو دستگي كشورهاي حوزه يورو

تهرانكسري بودجه شديد در ايرلند، پرتغال و اسپانيا و نيز دو دستگي كشورهاي حوزه يورو به گروه هاي ضعيف و قوي، به مشكلات عمده اقتصادي در اروپا بدل شده است
به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا، روزنامه نيويورك تايمز امروز ( سه شنبه )در مقاله اي نوشت: مقام هاي اتحاديه اروپا كه از گسترش بحران بدهي در اين قاره نگران اند، هشدار داده اند كه هر برنامه كمك يا اصلاح اقتصادي بايد كشورهاي ايرلند و پرتغال را هم شامل شود.
مشكل اينجا است كه چنين طرحي براي شمول كشورها، بايد ابتدا با تقاضاي رسمي آن كشور همراه باشد. ماه ها است كه ايرلند مي گويد دست كم تا بهار سال آينده ميلادي مي تواند از عهده مسايل بودجه اي خود برآيد و پرتغال هم پافشاري مي كند كه هيچ مشكلي ندارد و وضع بودجه كشورش از ايرلند بهتر است.
هر چند وضعيت ايرلند و پرتغال در برخي جزييات از يونان متفاوت است، اما دو كشور ياد شده از نظر افزايش شتابناك هزينه هاي وام گرفتن به شرايط چند ماه پيش يونان دچار هستند.
در ايرلند، ترديدها درباره وضع اقتصاد باعث شده كه بازار اوراق قرضه دولتي روز دوشنبه دو باره سقوط كند. در پرتغال، گرچه فروش اوراق قرضه 6.7 درصد رشد داشته، اما هنوز كسري بودجه اين كشور با 9 درصد از كل توليد ناخالص داخلي اش برابري مي كند كه بسيار بالاتر از مرز 3 درصدي مجاز در حوزه يورو است.
با توجه به دولت ضعيف و رشد كم اقتصادي پرتغال، بسياري از كارشناسان پيش بيني مي كنند اين كشور هم به زودي با مشكل فقدان منابع مالي رو به رو خواهد شد.
از سوي ديگر، ايرلند سياست هاي رياضت اقتصادي را به خوبي اجرا كرده، اما سياست هاي اقتصادي پرتغال در اين زمينه نا اميدكننده است.
مشكل ايرلند ريشه در پديده اي دارد كه امروزه در اروپا از آن با نام بحران قابل وصول بودن ، ياد مي شود و به نگراني ها درباره بازپرداخت وام در دراز مدت اشاره دارد.
اين پديده در مقابل مشكل يونان است كه به ناتواني اين كشور در تامين منابع مالي براي بازپرداخت وام هايش در كوتاه مدت مربوط مي شد.
زيان بانك هاي ايرلندي، در مجموع حدود 80 ميليارد يورو (109 ميليارد دلار) برآورد مي شود و تا زماني كه سقوط بهاي خانه در اين كشور ادامه يابد، ضرر بانك ها هم احتناب ناپذير خواهد بود.
اما ايرلند و پرتغال تنها مشكلات اروپا نيستند.
اسپانيا هم در اين زمينه وضعيت خوبي ندارد. اين كشور كه تلاش مي كند كسري 9 درصدي خود نسبت به توليد ناخالص داخلي اش را كاهش دهد، با نرخ بيكاري 20 درصدي رو به رو است و رشد اقتصادش هم در عمل متوقف شده است.
وضعيت بانك هاي
اسپانيا هم چندان درخشان تر از ايرلند نيست. در هر دو كشور، رشد شتابناك بازار املاك و سپس ورشكستگي اين بازار، عامل اصلي ضربه به نظام بانكي بوده است.
مشكل ديگر اروپا دو دسته شدن حوزه يورو به كشورهاي ضعيف و قوي است؛ به طوري كه برخي كارشناسان نسبت به امكان تداوم پديده يورو ابراز ترديد مي كنند و عده اي هم از امكان پي ريزي نظامي جديد سخن مي گويند كه به كشورها اجازه دهد به يكي از دو قطب (ضعيف يا قوي) جذب شوند.


تاریخ خبر: 890901
برگزاری وبینار مدیریت مالی ضد تورمی- 28 شهریور 99
وبینار بررسی بازارهای سرمایه گذاری برگزار شد- 27 شهریور
برقراری پروازهای هفتگی ایران ایر به مادرید پس از 17 سال
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز) برگزار شد
وبینار بررسی و تحلیل بازارهای موازی سرمایه گذاری در مرداد ماه برگزار شد
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی