چهار شنبه ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

اعلام آمادگي تايدواتر براي سرمايه‌گذاري در حوضچه‌هاي دو سه بندر شهيدرجايي

تهران - رييس هيات مديره شركت خدمات دريايي تايدواتر خاورميانه گفت: اين شركت آماده سرمايه‌گذاري در حوضچه‌هاي دو و سه بندر شهيد رجايي است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، محمد كاشاني روز سه‌شنبه در نشست خبري كه با موضوع سرمايه‌گذاري در بندر شهيد رجايي با هدف تبديل آن به هاب بندري برگزارشد، افزود: از دولت انتظار داريم فضاي فعاليت يك اپراتور قدرتمند را در بندر شهيدرجايي ايجاد كند.
وي با اشاره به اينكه بحث حضور اپراتور دوم در بندر شهيد رجايي با استناد به مصوبه استاني مطرح شده است، افزود: ايجاد اپراتور دوم در اين بندر بحث جديدي نيست و از گذشته مطرح بوده است.
كاشاني ادامه داد: در يك مقطع بحث ورود اپراتور خارجي به بندر شهيد رجايي مطرح شد و مجموعه تايدواتر متهم بود كه با شركت‌هاي خارجي كار نمي كند در حالي كه طرف خارجي بايد سرمايه، تكنولوژي، دانش مديريت و سخت افزار را به داخل منتقل كرده و قابليت ايجاد ارزش افزوده را داشته باشد.
رييس هيات مديره شركت تايدواتر خاورميانه خاطرنشان كرد: زماني كه تايد واترشروع به سرمايه گذاري در بندر شهيد رجايي كرد، هيچ شركت خصوصي ديگر حاضر نبود در اين مجموعه فعاليت داشته باشد، در حالي كه تايدواتر با پذيرفتن اين ريسك توانست يك ساختار حمل و نقل به نفع اقتصاد ملي در بندر شهيد رجايي به وجود بياورد.
كاشاني ادامه داد: در همان زمان كه مزايده اپراتور بندر شهيد رجايي برگزار شد، تايدواتر در يك رقابت سخت توانست از طريق سازمان خصوصي سازي و با بالاترين قيمت سهام را خريداري كند و در اين مدت هم وضعيت سهام آن در بازار سرمايه به صورت شفاف منعكس شده و حتي در اين مدت سرمايه شركت افزايش هم يافته است.
رييس هيات مديره شركت تايدواتر در ادامه گفت: از زماني كه تايدواتر در بندرشهيد رجايي حضور يافت، مقرر شد كه 60 درصد درآمد آن به دولت داده شود كه با احتساب رقم ماليات، اين رقم در حال حاضر به 70 درصد مي رسد.
وي افزود: علاوه بر اين چندين شركت ديگرهم در اين بندر وجود دارند كه بخشي از درآمد تايد واتر به آنها داده مي شود.
كاشاني با بيان اينكه بر اساس قرارداد شركت تايدواتر با سازمان بنادر و دريانوردي ظرفيت اجراي عمليات جابه جايي كانتينر تا سقف شش ميليون
TEU (واحد شمارش كانتينر) برعهده تايدواتر است، گفت: استراتژي ما هم دست يافتن به اين هدف است.
وي همچنين افزود: اگر بنا بر سرمايه گذاري باشد، در حال حاضر بنادر ديگري همچون بندر چابهار هستند كه موقعيت سوق الجيشي بهتري نسبت به بندر شهيد رجايي دارند.
وي با بيان اينكه در حال حاضر ساليانه دو ميليون و 700 هزار
TEU كانتينر در بندر شهيد رجايي جابه جا مي شود، اضافه كرد: اين در حالي است كه در بنادر جنوبي خليج فارس حدود 12 ميليون TEU كانتينر جابه جا مي شود و شركت‌هاي مقتدري توانسته اند به اين ظرفيت‌ها دست يابند.
وي با بيان اينكه وجود هر اپراتور ديگر در بندر شهيد رجايي هم با قانون اصل 44 قانون اساسي و هم با قانون واگذاري شركت‌هاي دولتي به خصوصي مغاير است، اضافه كرد: ضمن اينكه اين اقدام از نظر ما فروش مال غير بوده است چرا كه فعاليت در اين بندر حق شركت تايدواتر است.
كاشاني تصريح كرد اگر بنا بر حضور يك اپراتور ديگر در بندر شهيد رجايي است حاضر هستيم سهام ما را با همان قيمتي كه خريداري كرديم به اضافه هزينه كرد به ما بدهند و ما از اين بندر خارج شويم.
وي افزود: در ابتداي زمان حضور تايدواتر در بندر شهيد رجايي ظرفيت جابه جايي كانتينر در اين بندر يك ميليون و 500 هزار
TEU بود كه اين رقم در حال حاضر به دو ميليون و 700 هزار TEU رسيده است و از نظر ما تا ظرفيت جابه جايي شش ميليون TEU كانتينر در اين بندر حق تايدواتر است.


تاریخ خبر: 900304
سمینار صورتهای مالی شرکتهای بورسی به ما چه می گویند؟ برگزار شد.
وبینار تحلیل تخصصی بازارهای 99 برگزار شد.
برگزاری سمینارمجازی چگونه سهام رشدمحور انتخاب کنیم؟
سمینار مجازی بازار سرمایه به کدام سو می رود؟ برگزار شد.
سمینار مجازی تحلیل تخصصی بازارهای 1399 برگزار شد.
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی