یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

بررسی راه‌هاي مقابله با افزايش قيمت‌هاي جهاني مواد غذايي

بررسی راه‌هاي مقابله با افزايش قيمت‌هاي جهاني مواد غذايي


نشست وزراي كشاورزي گروه 20 براي بررسي قيمت مواد غذايي برگزار مي شود

تهران - وزيران كشاورزي كشورهاي گروه 20 در نظر دارند در نشستي در پاريس راه‌هاي مقابله با افزايش قيمت‌هاي جهاني مواد غذايي را بررسي كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا از پايگاه خبري بي.بي.سي اين نشست يك روز پس از آن برگزار مي شود كه بانك جهاني از اقدام جديدي براي جلوگيري از افزايش قيمت مواد غذايي در كشورهاي در حال توسعه خبر داده بود كه بر اساس آن توليد كنندگان و مصرف كنندگان مواد غذايي دربرابر اثرات ناشي از افزايش قيمت اين مواد مصون مي شوند.
اگرچه اين مصونيت مي تواند تا حدي در برابر افزايش بي سابقه قيمت مواد غذايي در دنيا موثر باشد اما كارشناسان معتقدند كه بهبود بهره‌وري بويژه در مورد كشاورزاني كه در مقياس كوچكي توليد دارند، مي تواند آنها را از فقر رهايي بخشد.
اين در حالي است كه بنا بر اظهار شينگن فان مدير كل موسسه بين المللي پژوهشي سياست غذايي ميليون‌ها كشاورز در سراسر جهان در تلاشند تا ميزان توليد را در زمين هاي نامرغوب خود كه گاه از بازارهاي مصرفي نيز دور هستند افزايش دهند.
كمبود دسترسي به ابزار مناسب، دانه‌هاي با كيفيت و ‌اعتبار و عدم توانايي در توسعه كشاورزي و نيز خوش بيني زياد اين كشاورزان به وضعيت هوا موجب شده تا آنها با وجود كار طاقت فرسا برداشت محصول اندكي داشته باشند.
فان تصريح كرد كه افزايش بهره‌وري توليد در مورد كشاورزان داراي مقياس پايين توليد مي تواند موجب بهبود وضعيت توليد مواد غذايي در مناطقي مانند جنوب آسيا وبرخي مناطق آفريقا شود.
هم اكنون افزايش قيمت جهاني مواد غذايي بعنوان تهديدي براي بهبود وضعيت اقتصادي در جهان مطرح شده است.
بر اساس اعلام بانك جهاني از ماه ژوئن سال گذشته ميلادي افزايش قيمت مواد غذايي موجب فقير شدن بيش از 44 ميليون نفر در دنيا با درآمدي كمتر از يك دلار و 25 سنت در روز شده است و از سوي ديگر هم اكنون بيش از يك ميليارد گرسنه در دنيا وجود دارد.
اين بانك ابزار مديريت ريسك جديدي را با عنوان ريسك قيمت مواد كشاورزي در كشورهاي در حال توسعه مطرح ساخته است كه مي تواند تا حدي موجب مصونيت بيشتر توليدكنندگان و مصرف كنندگان مواد غذايي در اين كشورها از مقوله افزايش قيمت مواد غذايي شود، امري كه مي تواند خريداران را در برابر افزايش قيمت موادي مانند گندم، شكر، شير، پنبه سويا برنج و .. مصون دارد.


تاریخ خبر: 900405
سمینار صورتهای مالی شرکتهای بورسی به ما چه می گویند؟ برگزار شد.
وبینار تحلیل تخصصی بازارهای 99 برگزار شد.
برگزاری سمینارمجازی چگونه سهام رشدمحور انتخاب کنیم؟
سمینار مجازی بازار سرمایه به کدام سو می رود؟ برگزار شد.
سمینار مجازی تحلیل تخصصی بازارهای 1399 برگزار شد.
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی