یکشنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

فائو: حق مالكيت جنگل مي تواند درآمد مردم را بهبود بخشد

فائو: حق مالكيت جنگل مي تواند درآمد مردم را بهبود بخشد

تهران- فائو در راهنماي تازه منتشر شده خود اعلام كرد كه اصلاح سيستم نگهداري جنگل و تضمين حق مالكيت جنگل مي تواند به طور چشمگيري وضعيت زندگي مردم را بهبود بخشد و آنان را قادر سازد تا از توليدات جنگل درآمد كسب كنند.
به گزارش گروه اقتصادي ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني فائو، اوا مولر مقام ارشد فائو در بخش سياست جنگل گفت: ادامه افزايش تقاضا براي زمين ، اداره ضعيف در بسياري از كشورها و ظهور چالشهاي جهاني مانند تغييرات آب و هوا ، ضرورت مورد توجه قراردادن اصلاح نگهداري جنگل را نمايان مي سازد.
اين دستور العمل در همايش نگهداري جنگل، اداره و تجارت كه در لومبوك اندونزي در تاريخ 11 الي 15 ژوييه (20 الي 24 تير) برگزار شد ، ارايه گرديد.
در سال هاي اخير فائو ارزيابي هاي گسترده اي درخصوص سيستم هاي نگهداري جنگل در افريقا، جنوب غربي آسيا ، امريكاي لاتين و آسياي مركزي و تاثير آن بر مديريت پايدار جنگل و كاهش فقر را انجام داده است.
بر اساس اين تحليل ها، راهنماي مذكور دستورالعمل هاي عملي براي سياستگذاران درگير در زمينه اصلاح نگهداري جنگل ارايه مي دهد.
**وضعيت مالكيت جنگل هاي جهان
براساس گزارش فائو،حدود 80 درصد جنگل هاي جهان تحت مالكيت عمومي هستند، اما مالكيت و مديريت جنگل ازسوي جوامع ، اشخاص حقيقي و شركتهاي خصوصي در حال افزايش است و اين روند در برخي كشورها بيش از ساير كشورها است.
مولر اظهار داشت: يك سيستم متنوع تر نگهداري مي تواند منجر به بهبود اداره جنگل و وضعيت زندگي محلي ، به ويژه در جايي كه ظرفيت هاي ايالتي براي اداره جنگل ها ضعيف است، شود.
**سهم اجتماعي و ابعاد جنسيتي
اصلاحات نگهداري جنگل بايد به قدرتمندكردن گروه هاي به حاشيه رانده شده به ويژه زنان و افراد فقير، توجه بيشتري كند.
تحقيقات نشان مي دهد كه درختان و جنگل ها براي امرار معاش زنان روستايي مهمتر از مردان روستايي هستند.
زنان فقير در يكي از جوامع ماداگاسكار، جزيره اي واقع در جنوب غربي آفريقا در اقيانوس هند، 37 درصد درآمد خود را از توليدات جنگل به دست مي آورند، در حالي كه مردان 22 درصد درآمد خود را از اين راه كسب مي كنند.
جنگل ها مي توانند نقش مهمي در استراتژي هاي نجات زنان كشاورز ايفا كنند.
در جنوب صحراي آفريقا، مسووليت رسيدگي به اعضاي خانواده كه از بيماري ايدز رنج مي برند اغلب بر دوش زنان است و اين كار، وقت كمتري براي آنان براي پرداختن به كشاورزي باقي مي گذارد.در نتيجه آنها بيشتر به غذاهاي جنگلي و درامد حاصل از فروش هيزم متكي مي شوند.
**توانمندكردن محيط
مولر تاكيد كرد كه بدون سياست توانمندكردن محيط ، اصلاح نگهداري جنگل، پيامدهاي اجتماعي اقتصادي سودمندي نخواهد داشت.
ذينفعان اصلي اين طرح بايد قادر به اداره جنگل به روشي كه هم وضعيت زندگي آنان و هم شرايط جنگل را بهبود بخشد ، باشند.
نگهداري جنگل بايد به مطمئن ترين روش ممكن صورت پذيرد و با گردن نهادن به خط مشي هاي ساده بايد از افراط در وضع مقررات جلوگيري شود.
قانون گذاري بايد با نظارت مسوولانه در همه سطوح اعم از سازمانهاي دولتي، بخش خصوصي و جوامع همراه باشد.


تاریخ خبر: 900429
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز) برگزار شد
وبینار بررسی و تحلیل بازارهای موازی سرمایه گذاری در مرداد ماه برگزار شد
وبینار تکنولوژی های نوین و پایداری در ساختمان و همکاری با شرکتهای اسپانیایی در ساخت و ساز برگزار شد
سمینار مجازی استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران
سمینار مجازی مدیریت سبد سهام برگزار شد
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی