جمعه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

محققان دانشگاهي موفق به توليد نانوذرات آلياژي شدند

محققان دانشگاهي موفق به توليد نانوذرات آلياژي شدند

تهران- پژوهشگران بخش فيزيك دانشكده علوم پايه دانشگاه تربيت مدرس در تحقيقي موفق به ساخت و بررسي خواص نوري نانوذرات كادميوم زينك تلورايد شدند.

به گزارش ايرنا به نقل از دانشگاه تربيت مدرس، نانوذرات آلياژي سه‌گانه به واسطه كنترل تركيب اجزاء سازنده، رنگ نور متفاوتي تابش مي‌كنند.
سحر غلامي، كارشناس ارشد فيزيك و مجري اين طرح تحقيقاتي اظهار داشت: در اين پژوهش، توليد نانوذرات آلياژي
Cd1-xZnxTe از روش كلوئيدي در محيط آبي انجام شد كه داراي مزاياي بسياري است. اين روش تا كنون به ندرت براي ساخت نانوذرات مذكور مورد استفاده قرار گرفته است.
وي افزود: مشخصه‌يابي ساختاري و مطالعه خواص نوري، به وسيله طيف‌هاي جذب
UV-vis، نورتابي، پراش اشعه ايكس(XRD)، تحليل كمي به روش تفكيك اشعه ايكس(EDAX)، تصوير ميكروسكوپ الكتروني عبوري(TEM) و همچنين روش روبش-z(براي كاوش اثرات غيرخطي) صورت پذيرفت. تشكيل اين نانوذرات آلياژي از بررسي تغيير شكاف انرژي، جابجايي قله نورتابي و جذب برحسب شاخصx و همچنين مكان قله‌ها در طيف XRD، مورد تاييد قرار گرفت.
غلامي خاطرنشان كرد: در مرحله بعدي، تاثير برخي عوامل موثر در نورتابي مانند زمان، غلظت پيش مواد، دماي واكنش و نوع عامل پوششي بررسي شد. نانوذرات توليد شده در حضور تيولِ زنجيركوتاه تيوگليكوليك اسيد(
TGA)، پايداري زماني قابل قبولي داشته و در مقايسه با نمونه‌هاي توليد شده با تيوگليسرول(TG) در شرايط يكسان، نورتابي بسيار بيشتري از خود نشان دادند. طبق نتايج به دست آمده مي‌توان با افزايش شاخص x و زمان حرارت دهي، نورتابي را در گستره وسيعي از طيف مرئي(از سبزآبي تا قرمز) پوشش داد.
اين پژوهش با راهنمايي دكتر اسماعيل ساعي ور ايراني زاد، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس انجام شده است.


تاریخ خبر: 900501
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز) برگزار شد
وبینار بررسی و تحلیل بازارهای موازی سرمایه گذاری در مرداد ماه برگزار شد
وبینار تکنولوژی های نوین و پایداری در ساختمان و همکاری با شرکتهای اسپانیایی در ساخت و ساز برگزار شد
سمینار مجازی استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران
سمینار مجازی مدیریت سبد سهام برگزار شد
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی