پنج شنبه ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

بالاترين سرانه اسكنان جهان متعلق به ايران است
با هفت ميليارد برگ درگردش ؛ 

تهران- رييس كل بانك مركزي گفت:‌ ايران داراي بالاترين سرانه اسكناس در جهان است به نحوي كه هم اكنون رقم اسكناس هاي در گردش كشور هفت ميليارد برگ است .
به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ،‌‌محمود بهمني در نشست هم انديشي با استادان اقتصاد دانشگاه ها ، كه با حضور حسين قضاوي معاون اقتصادي و همچنين مدير كل اقتصادي ، مدير اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي اين بانك برگزار شد، افزود: اگر بانك مركزي ايران چك را بكار نمي گرفت، كارخانه توليد كاغذ امنيتي و چاپخانه توليد اسكناس بانك مركزي فاقد توان لازم براي تهيه نيازهاي داخلي بودند.
وي اظهار داشت: بانك مركزي هيچ گاه خود را از دانشگاه جدا ندانسته و همواره سعي وافر داشته تا در مناسبت هاي مختلف، با استادان بنام حوزه اقتصادي جلسات هم انديشي برگزار كند. اكنون نيز كه در آستانه تحول ساختاري و بزرگي در حوزه پولي قرار داريم ، فرصت را غنيمت شمرده ايم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گيريم.
بهمني با اشاره به لايحه حذف چهار صفر از سوي دولت و مسئوليت اجرايي بانك مركزي در اين رابطه افزود: فعاليت هاي بانك مركزي در اين راستا كه از سال 1386 آغاز شده و اكنون شدت يافته است و دراين مسير، نيازمند پيشنهادات و راهكارهاي اقتصاد دانان هستيم تا در تهيه آيين نامه ها و دستورالعمل هاي اجرايي، غناي بيشتري به مطالعاتمان ببخشيم.
رييس شوراي پول و اعتبار با بيان اين كه واحدهاي پولي ريال و دينار نقش و جايگاهي در ذهنيت و معاملات مردم ندارد و با يك واحد پول ملي هيچ چيزي را نمي توان خريداري كرد، گفت: چندين هزار واحد پول ملي معادل يك واحد پول پرقدرت است .
وي اظهارداشت: ارزش ذاتي پول هاي ريز بيشتر از ارزش مبادلاتي آنها است و براي چاپ يك برگ اسكناس200 ريالي بايد بيش از آن اندازه هزينه شود.
بهمني تصريح كرد: بزرگترين واحد پولي (100،000ريال) معادل 9 دلار است و بزرگترين واحد پول يورو (500 يورو) حدود 750 تا 800 هزار تومان ارزش دارد. اگر پول درشت تورم ايجاد مي كرد ، پس اين امر بايد در حوزه يورو هم اتفاق مي افتاد.
رييس كل بانك مركزي در خاتمه بار ديگر تاكيد كرد: آماده ايم تا از نظرات كارشناسان در اصلاح امور بهره گيريم تا به نتايج مطلوبتري دست يابيم و ضمن پرهيز از شتاب زدگي سعي داريم با اطلاع رساني صحيح، درست و به موقع نگراني ها و دغدغه هاي مردم را نيز رفع كنيم.
در ادامه اين جلسه، پيمان قرباني مدير اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي بانك مركزي گزارش كاملي در زمينه روند تحولات پولي كشور، مقايسه وضعيت سرانه اسكناس ايران و كشورهاي پيشرفته، روند توليد و امحاي اسكناس ، وضعيت بانكداري الكترونيك در ايران ، ضرورت و اهداف اصلاح پول ملي و.... ارائه كرد سپس استادان حاضر در جلسه به بحث و بررسي مساله پرداختند و نظرات و ديدگاه هاي خود را مطرح كردند.


تاریخ خبر: 900519
سمینار مجازی استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران
سمینار مجازی مدیریت سبد سهام برگزار شد
نشست معرفی نمایشگاه صنایع شیمیایی اسپانیا با حضور اعضا و علاقمندان برگزار شد
گزارش تصویری سمینار موقعیت های تجاری و سرمایه گذاری در اسپانیا پس از کرونا
سمینار صورتهای مالی شرکتهای بورسی به ما چه می گویند؟ برگزار شد.
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی