دوشنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۸
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

بالاترين سرانه اسكنان جهان متعلق به ايران است
با هفت ميليارد برگ درگردش ؛ 

تهران- رييس كل بانك مركزي گفت:‌ ايران داراي بالاترين سرانه اسكناس در جهان است به نحوي كه هم اكنون رقم اسكناس هاي در گردش كشور هفت ميليارد برگ است .
به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي بانك مركزي ،‌‌محمود بهمني در نشست هم انديشي با استادان اقتصاد دانشگاه ها ، كه با حضور حسين قضاوي معاون اقتصادي و همچنين مدير كل اقتصادي ، مدير اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي اين بانك برگزار شد، افزود: اگر بانك مركزي ايران چك را بكار نمي گرفت، كارخانه توليد كاغذ امنيتي و چاپخانه توليد اسكناس بانك مركزي فاقد توان لازم براي تهيه نيازهاي داخلي بودند.
وي اظهار داشت: بانك مركزي هيچ گاه خود را از دانشگاه جدا ندانسته و همواره سعي وافر داشته تا در مناسبت هاي مختلف، با استادان بنام حوزه اقتصادي جلسات هم انديشي برگزار كند. اكنون نيز كه در آستانه تحول ساختاري و بزرگي در حوزه پولي قرار داريم ، فرصت را غنيمت شمرده ايم تا از خرمن دانش و معرفت شما بهره گيريم.
بهمني با اشاره به لايحه حذف چهار صفر از سوي دولت و مسئوليت اجرايي بانك مركزي در اين رابطه افزود: فعاليت هاي بانك مركزي در اين راستا كه از سال 1386 آغاز شده و اكنون شدت يافته است و دراين مسير، نيازمند پيشنهادات و راهكارهاي اقتصاد دانان هستيم تا در تهيه آيين نامه ها و دستورالعمل هاي اجرايي، غناي بيشتري به مطالعاتمان ببخشيم.
رييس شوراي پول و اعتبار با بيان اين كه واحدهاي پولي ريال و دينار نقش و جايگاهي در ذهنيت و معاملات مردم ندارد و با يك واحد پول ملي هيچ چيزي را نمي توان خريداري كرد، گفت: چندين هزار واحد پول ملي معادل يك واحد پول پرقدرت است .
وي اظهارداشت: ارزش ذاتي پول هاي ريز بيشتر از ارزش مبادلاتي آنها است و براي چاپ يك برگ اسكناس200 ريالي بايد بيش از آن اندازه هزينه شود.
بهمني تصريح كرد: بزرگترين واحد پولي (100،000ريال) معادل 9 دلار است و بزرگترين واحد پول يورو (500 يورو) حدود 750 تا 800 هزار تومان ارزش دارد. اگر پول درشت تورم ايجاد مي كرد ، پس اين امر بايد در حوزه يورو هم اتفاق مي افتاد.
رييس كل بانك مركزي در خاتمه بار ديگر تاكيد كرد: آماده ايم تا از نظرات كارشناسان در اصلاح امور بهره گيريم تا به نتايج مطلوبتري دست يابيم و ضمن پرهيز از شتاب زدگي سعي داريم با اطلاع رساني صحيح، درست و به موقع نگراني ها و دغدغه هاي مردم را نيز رفع كنيم.
در ادامه اين جلسه، پيمان قرباني مدير اداره بررسي ها و سياست هاي اقتصادي بانك مركزي گزارش كاملي در زمينه روند تحولات پولي كشور، مقايسه وضعيت سرانه اسكناس ايران و كشورهاي پيشرفته، روند توليد و امحاي اسكناس ، وضعيت بانكداري الكترونيك در ايران ، ضرورت و اهداف اصلاح پول ملي و.... ارائه كرد سپس استادان حاضر در جلسه به بحث و بررسي مساله پرداختند و نظرات و ديدگاه هاي خود را مطرح كردند.


تاریخ خبر: 900519
گزارش مجمع عمومی عادی و عمومی فوق العاده نوبت دوم اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا
عید فطر مبارک
نظر معاون بین الملل اتاق ایران در خصوص عملکرد اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا در سال 1397
ایران چیزی جز بیانیه‌درمانی از اروپا ندیده است / ایران در اجرای تصمیم اخیر خود جدی است
دیدار هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا با معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی