سه شنبه ۸ آذر ماه ۱۴۰۱
EN/ES
فارسیمشاوره حقوقی- تاسیس موسسه زبان- آذر 1401
عضو محترم اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا احتراماً باطلاع می رساند هیئت تجاری اسپانی...
هیئت تجاری اسپانیایی در زمینه های موزاییک، لوازم آرایشی و بهداشتی و لوازم خانگی و برقی- آذر 1401
عضو محترم اتاق مشترک بازرگانی ایران و  اسپانیا احتراماً باطلاع می رساند هیئت تجاری اس...


اسپانیا

ایران

 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

صندوق بین المللی پول : اسپانیا سال آینده پس از یونان بدترین اقتصاد جهان را خواهد داشت

مادرید - آخرین پیش بینی های منتشر شده از سو ی صندوق بینالمللی پول حاکی از آن است که اقتصاد اسپانیا بدترین روند اقتصادی را در سال آیندهدر میان 185 کشور جهان خواهد داشت که این نهاد بین المللی از آنها گزارش تهیه میکند.

به گزارش ایرنا، روزنامه  الپاییس  چاپ مادرید امروز چهارشنبه نوشت: پس از فروپاشیشدید اقتصادی در سال جاری میلادی، اکنون فقط یونان ورشکسته جلودار اسپانیا در فهرست کشورهای دارای اوضاع نابسامان مالی واقتصادی است.
بر اساس این گزارش، سیاست های ریاضتی، کمبود سرمایه گذاری و کاهش درآمدها در کنار افزایششدید مالیات ها سد معبر بزرگی برای رشد اقتصادی اسپانیادر سال جاری بود و وخامت این وضعیت به گونه ای است که اکنون حتی اجازه نمی دهددولت تعهدات کاهش کسری بودجه خود را ایفا کند.
صندوق بین المللی پول در این زمینه محاسبه کرده است کسری بودجه عمومی اسپانیا تا سال 2017 میلادی همچنان با سه درصد کسری مواجهخواهد بود که سه سال دیرتر از پیش بینی های قبلی است.
در چنین وضعیتی، صندوق بین المللی پول به اسپانیاتوصیه کرده است کمک نجات مالی را تقاضا کند.
بر اساس این گزارش، یک سال قبل، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود سال 2013میلادی اقتصاد اسپانیا شاهد رشدی 8/1 درصدی و کاهشکسری بودجه خود به میزان 5/4 درصد تولیدات ناخالص داخلی باشد اما حالا از کاهش 2/1درصدی این رقم و کسری بودجه 7/5 درصدی خبر می دهد و می گوید اسپانیا از بحران اقتصادی لطمه بزرگی خورده و بازارها و کشورهانسبت به بهبود شرایط آن بی اعتماد هستند.
بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، در حالی که پیش بینی های رشد جهانی و اقتصادهای پیشرفته به طور عمومی در یک سال با 04/0 درصد کاهش روبرو شده است، کاهش مذکوردر اقتصاد اسپانیا 1/3 درصد خواهد بود.
به نوشته ال پاییس، پیش بینی صندوق بین المللی پول ضربه بزرگی به سناریوی
 کریستوبلمونتورو  و  لوییسد گیندوس وزیران دارایی و اقتصاد اسپانیابرای لوایح بودجه سال آینده این کشور به شمار می رود.
بر اساس این گزارش، محاسبات دولت
 ماریانوراخوی  نخست وزیر اسپانیابر مبنای این پیش بینی استوار است که اقتصاد اسپانیافقط نیم درصد کاهش رشد داشته باشد و به همین دلیل، محاسبات خود را برای رساندنکسری بودجه به میزان 5/4 درصد تولیدات ناخالص داخلی در سال 2013 انجام داده اند.
اما اکنون با کاهش 3/1 درصدی، تحقق این اهداف بدون انجام ریاضت ها و کاهش های جدیدغیر ممکن است. در این رابطه، صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند کسری بودجه اسپانیا سال آینده 7/5 درصد تولیدات ناخالص داخلی باشد که2/1 درصد بیشتر از اهداف دولت است و در سال جاری نیز دولت به ایفای تعهدات خود درکاهش کسری بودجه عمل نخواهد کرد.
کسری بودجه اسپانیا در سال جاری 5/6 درصد تولیداتناخالص داخلی این کشور اروپایی است.
به عقیده ال پاییس، یکی از دلایل تضعیف شاخصهای اعتمادساز اقتصاد اسپانیا در سال جاری، مدیریت اشتباه بحران بانک
 بانکیا ، دومین بانک بزرگ اسپانیا بود که موجب شد شاخصهایی نظیر میزان ریسکاقتصادی، بازار ارز، فرار دارایی ها و رتبه اعتباری مالی آن به شدت لطمه بخورد.
این وضعیت، دولت اسپانیا را وادار کرد برای جلوگیریاز ورشکستگی بانکیا، از اتحادیه اروپا کمک مالی بخواهد و اکنون این وضعیت باعث شدهاست خود کشور اسپانیا در آستانه تقاضای بسته نجاتمالی باشد.
صندوق بین المللی پول در ادامه پیش بینی های خود در باره وضعیت اقتصادی اسپانیا در سال آینده گفته است مطمئن نیست نرخ بیکاری آندر سال آینده، آنگونه که دولت می گوید کاهش یابد.
اقتصاددانان می گویند بیکاری در اسپانیا به رشد خودادامه خواهد داد و سال آینده به میانگین 1/25 درصد خواهد رسید اما صندوق بینالمللی پول این نرخ را 5/25 درصد پیش بینی کرده است.
نرخ بیکاری در اسپانیا هم اکنون 6/24 معادل نزدیکبه پنج میلیون و 700 هزار نفر است. دولت پیش بینی کرده است این نرخ سال آینده نیمدرصد کاهش یابد.


تاریخ خبر: 13910730
همایش فرصت ها در بخش های صنعتی در ایران به میزبانی اکستندا- مهر 1401
دیدار معاون بین‌الملل اتاق ایران با روسای اتاق‌های مشترک منطقه اروپا- 19 مهرماه 1401
مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا و جایگاه اسپانیا- شهریور 1401
دیدار آقای دکتر محمد طاهری، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا از نمایشگاه دائمیIHIT -مرداد 1401
روابط اقتصادی و تجاری کشورهای پیرامونی ایران با اسپانیا- مرداد 1401
آرشیو
 
 تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي

اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:

«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.

برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»


EN/ES - فارسی - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی