دوشنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۸
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

اسپانیا در میان 10 کشور برتر جذب سرمایه بی واسطه خارجی
بر اساس آمار و ارقام ﮐﻨﻔﺮﺍﻧﺲ ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ (UNCTAD) اسپانیا در میان 10 کشور برتر جذب سرمایه بی واسطه خارجی (FDI) قرار گرفت.
در سال گذشته FDI  در اسپانیا 4/52 % در مقایسه با سال 2012 افزایش داشته، و به رقم 167/39 میلیارد دلار رسید. با توجه به این آمار و ارقام، در سال 2013 اسپانیا بیشترین میزان جذب سرمایه خارجی را در میان کشورهای اروپایی داشته است و جایگاههای بعدی به بریتانیا، ایرلند، لوگزامبورگ، آلمان و هلند اختصاص یافته است.
بعلاوه طبق اطلاعات دریافتی از
 ﮐﻨﻔﺮﺍﻧﺲ ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ ( UNCTAD) در 24 ژوئن که توسط وزارت اقتصاد و رقابت منتشر گردید، اسپانیا با ارتقاء 3 پله ای، جایگاه نهم را در رنکینگ جهانی از آن خود کرده است.  
با توجه به موارد یاد شده، سهام تجمع یافته از سرمایه گذاری خارجی که توسط اسپانیا جذب این کشور شده است، بالغ بر 716 میلیارد دلار می باشد، که نشان دهنده درصد تقریبی 52 % از تولید ناخالص ملی می باشد.
این نشانگر ساخته شده توسط (UNCTAD) ، که میزان سرمایه گذاری خارجی در یک کشور را با تولید ناخالص ملی آن پیوند می زند، نشان می دهد که چطور اسپانیا برای سرمایه گذاران خارجی واسطه ای مناسب جهت تجارت با بازار هدف می باشد.
میزان جذب سرمایه بی واسطه خارجی جهانی 9% در سال 2013 افزایش یافت و به مبلغ 1.45 تریلیون دلار رسید. موج سرمایه گذاری خارجی به صورت آمار در هر منطقه جغرافیایی مشخص گردیده است.
میزان جذب سرمایه بی واسطه خارجی توسط کشورهای حوزه آمریکای لاتین و کارائیب 14% ، در آفریقا 4% و در آسیا 6/2 % افزایش یافته است. سرمایه ای که به کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکای شمالی سرازیر  شد 9% افزایش داشته است. برای دومین سال پیاپی، سرمایه خارجی دریافتی کشورهای درحال توسعه از کشورهای توسعه یافته بیشتر بوده است. بدین ترتیب این روند از سال 2012 مستحکم تر شده است. در واقع 5 کشوری که در صدر جدول دریافت کننده FDI قرار دارند، چین، هنگ کنگ، برزیل، سنگاپور و مکزیک می باشند.
بر اساس گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اسپانیا رتبه چهارم را در دریافت کننده سرمایه گذاری مستقیم خارجی بین کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) بعد از ایالات متحده، کانادا و استرالیا به خود اختصاص داده است . علاوه بر این اسپانیا مقصد 10%  از سرمایه گذاری در طرحهای جدید دریافت شده توسط اتحادیه اروپا می باشد.
همچنین اسپانیا چهارمین جایگاه را در سرمایه گذاری خارجی از آن خود نموده است. شرکت
های اسپانیایی مبلغی معادل 035/26 میلیارد دلار در کشورهای خارجی سرمایه گذاری کرده اند.


تهیه شده: 24 تیر 93


تاریخ خبر: 930424
سمینار ایران از نگاهی دیگر در بارسلون برگزار شد
دستگاه‌های حکومتی با جدیت، به دنبال بهبود محیط کسب‌وکار و ایجاد محیط مساعد تولید باشند
نوبت دوم سمینار آموزشی ” تحصیل در اسپانیا” برگزار شد
گزارش : سمینار آموزشی ” تحصیل در اسپانیا”
تفاهمنامه اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا با زبانکده اسپانیایی البرز
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی