یکشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۹
فارسی
English
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

گردشگری و توسعه حمل و نقل‏، زمینه‌های همکاری بین دو کشور است
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران، صبح روز دوشنبه شانزدهم شهریورماه سه وزیر اسپانیایی به همراه هئیت بلند پایه اقتصادی و سیاسی در اتاق بازرگانی حضور یافتند و در نشست فعالان اقتصادی و شرکت های مطرح ایرانی و اسپانیایی بر لزوم افزایش همکاری های اقتصادی با رویکرد توسعه سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های شغلی تاکید کردند.

محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران حضور وزیران صنعت، انرژی و گردشگری، همینطور عمران و ترابری به همراه وزیر امورخارجه اسپانیا و مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران را نشان دهنده عزم اسپانیا و ایران برای توسعه همکاری های اقتصادی و همچنین حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران از بخش خصوصی و توسعه فعالیت های مشترک با دیگر کشورها خاطر نشان کرد.

جلال پور گفت: در گذشته همکاری های تجاری و اقتصادی بین دو کشور در زمینه های نفت و گاز و انرژی، صنایع دستی، فرش و خشکبار انجام می گرفته است ولی اکنون با در نظر گرفتن رویکرد دولت و بالاترین مقامات دو کشور در خصوص مسائل اقتصادی و همکاری های بلند مدت، باید آغاز جدیدی را در ارتباط بخش های تجاری دو کشور رقم بزنیم.
رئیس اتاق ایران وضعیت امن ایران در منطقه و تامین نیازهای بازار همسایگان را در کنار پیشینه روابط اقتصادی و سیاسی خوب میان ایران و اسپانیا، زمینه ساز انجام فعالیت های مشترک ارزیابی کرد و گفت: توسعه زیرساخت های کشور و فراهم آوردن شرایط پذیرش گردشگر در ایران، از برنامه های اقتصادی است و تجربه شرکت های اسپانیایی که در این حوزه ها می تواند همکاری های بین دو کشور را توسعه دهد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی، توانمندی ایران در حوزه های نانو تکنولوژی و شرکت های دانش بنیان، محیط زیست، تصفیه آب و پساب را برای حضور سرمایه گذاران اسپانیایی و تبدیل فرصت های مذکور به موقعیت های تجاری و اقتصادی را یکی از راهکارهای توسعه همکاری های عنوان کرد و گفت: در زمینه تجهیزات پزشکی، تولید دارو و همچنین صنایع غذایی پیشرفت های بسیاری داشته ایم و امکان همکاری بین فعالان اقتصادی ایرانی و اسپانیایی در این بخش ها می تواند یک همکاری مشترک اقتصادی را رقم بزند.
محسن جلال پور نیاز ایران به لوکوموتیو، واگن، هواپیما و توسعه جاده های بین المللی را یکی دیگر از زمینه های تجاری بین دو کشور ارزیابی کرد و گفت: قابلیت شرکت های اسپانیایی در این بخش ها بر کسی پوشیده نیست و بنگاه های کوچک و متوسط اسپانیایی در این زمینه ها می توانند همکاری های ارزشمندی را با شرکت های ایرانی به ارمغان آورند.
وی گفت: اتاق ایران با بهره گیری از توان اتاق های شهرستان ها را در جذب سرمایه گذاران و ایجاد ارتباط بین بخش های خصوصی از همکاری های بین دو بنگاه های کوچک و متوسط دو کشور حمایت می نماید.
رییس اتاق اسپانیا: برای افزایش همکاری های اقتصادی تا سال 2019 برنامه داریم
در ادامه مانوئل تروئل رئیس اتاق بازرگانی اسپانیا این نشست را شروعی برای فعالیت های اقتصادی دوکشور خاطر نشان کرد و گفت: به علت تحریم های سال های اخیر، شناخت کافی از ایران نداریم ولی انتخاب دکتر حسن روحانی و امضاء توافق بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، دو تغییر مهم طی دو سال اخیر بودکه به واسطه این دو برای افزایش همکاری های اقتصادی تا سال 2019 برنامه داریم تا حجم مناسبات را توسعه داده و شرایط را برای حضور شرکت های اسپانیایی در ایران فراهم آوریم.
رئیس اتاق بازرگانی اسپانیا، همراهی شرکت های متوسط و بزرگ را نشانگر عزم این کشور برای اقزایش همکاری های اقتصادی تصریح کرد و افزود: صاحبان صنایع با تجربیات بین المللی آماده امضاء توافق نامه و اجرایی نمودن کارهای اقتصادی با ایران هستند.
رییس کنفدراسیون کارفرمایان: ایجاد اشتغال و انجام کار با مسئولیت در کنار نوآوری همواره از اهداف شرکت های اسپانیایی بوده است
در ادامه مونتیا نائب رئیس کنفدراسیون کارفرمایی اسپانیا حضور بیش از 2 میلیون عضو از سرتاسر اسپانیا در این سازمان را فرصت مناسبی برای ایجاد ارتباط بین بخش های خصوصی دو کشور از طریق این سازمان ارزیابی کرد و گفت: تعهد اجتماعی برای ایجاد اشتغال و انجام کار با مسئولیت در کنار نوآوری و بین المللی کردن فعالیت با آموزش از جمله اهداف این شرکت ها در عرصه انجام کارهای بین المللی است.

وی گفت: نه تنها برای سرمایه گذاری بلکه ایجاد شرکت های مشترک برای تامین نیازهای ایران در خصوص توسعه زیرساخت های اقتصادی، قطارهای پرسرعت، انرژی های تجدید پذیر، صنایع اتومبیل، بیوتکنولوژی و بخش های مختلف اقتصادی آماده توسعه روابط و همکاری ها هستیم. در این راستا از شرکت های ایرانی دعوت به عمل می آوریم که به مادرید سفر کنند و با قابلیت های اسپانیا در این بخش ها را مورد ارزیابی قرار دهند.
وزیر صنعت اسپانیا؛ بهره مندی از ثبات اقتصادی ایران در منطقه بر اساس یک توافق برد-برد بین بخش های خصوصی دو کشور
در ادامه خوزه مانوئل سوریا وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا امضائ توافق هسته ای را خبر خوب خاطر نشان کرد و گفت: این توافق راه را برای حضور شرکت های اسپانیایی هموار کرد و امروز از بخش های مختلفی مانند حمل و نقل، برق، تکنولوژی های نو، انرژی های تجدید پذیر در هئیت تجاری حضور دارند و آماده برقراری ارتباط بیشتر با بخش خصوصی ایران هستند.
وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا هدف از این سفر را استفاده از ثبات اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه بر اساس یک توافق برد-برد بین شرکت های اسپانیایی و ایرانی عنوان کرد و افزود: ایران با تاریخ و فرهنگ بسیار کهن قابلیت جذب گردشگر از سرتاسر دنیا را دارد و اسپانیا به عنوان سومین کشور گردشگر پذیر دنیا آماده انجام همکاری ها در این حوزه ها با ایران است. شرکت های هتل داری عمومی و خصوصی در این نشست حضور دارند و قطعا اینگونه ارتباط ها بین دو کشور در اشتغال و افزایش حجم مناسبات اقتصادی تاثیر گذار خواهد بود.
وزیر عمران و ترابری اسپانیا: برنامه های دولت ایران برای توسعه خطوط ریلی، مترو و فرودگاه های کشور را در مدنظر قرار داده ایم.

در ادامه خانم آنا پاستور وزیر عمران و ترابری اسپانیا نیز ضمن ستودن زیبایی های شهر تهران استحکام بین بخش های اقتصادی دو کشور را خواستار شد و گفت: اسپانیا سومین کشور اروپایی در خصوص توسعه بنادر و حمل و نقل شناخته شده است و در این راستا برنامه های دولت ایران برای توسعه خطوط ریلی، مترو و فرودگاه های کشور را در مدنظر قرار داده ایم و از شرکت های اسپانیایی دعوت کردیم تا همانطور که در بازسازی اسپانیا نقش داشتند در این حوزه ها با شرکت های ایرانی فعایت نمایند.
وی افزود: حضور شرکت های توانمند به همراه وزیران مهم اسپانیایی حامل این خبر است که بعنوان یک دوست اروپایی روی کمک های دولت و شرکت های اسپانیایی حساب کنید.
وزیر امورخارجه اسپانیا: 400 سال پیش سفیر اسپانیایی به ایران سفر کرد که قبل از ظهور ایالات متحده آمریکا بود
در ادامه خوزه مانوئل مارگایو وزیر امورخارجه و همکاری اسپانیا به تعهد برای انجام این سفر در دیدار با مقامات ایران قبل از توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: دو کشور با تاریخ و فرهنگ غنی در سطح دنیا تاثیرات فراوانی گذاشته اند و حدود 400 سال پیش سفیر اسپانیایی به ایران سفر کرد که قبل از ظهور ایالات متحده آمریکا بود.
مارگایو گفت: اسپانیا به عنوان یکی از اعضاء شورای امنیت و ریاست کمیته های مربوط به وضع تحریم ها همواره بر روی تفاهم و دیالوگ تاکید کرده است و به عنوان دوست در سازمان ملل متحد روی ما حساب نمایید.
وی عامل اصلی کاهش روابط تجاری بین دو کشور را تحریم ها ارزیابی کرد و افزود: اکنون وقت اندک و فرصت بسیار است که فعالان اقتصادی دو کشور باید راه کارهای توسعه همکاری ها را بررسی و در اجرایی نمودن تفاهم نامه ها گام بردارند.
وزیر امورخارجه ضمن اشاره به جایگاه خوب اقتصادی اسپانیا میان کشورهای اروپایی، زبان اسپانیایی را دومین زبان فراگیر جهان عنوان کرد و گفت: طی چند سال اخیر پس از رکود اقتصادی در اسپانیا به تکنولوژی های نوین و تغییرات اساسی در قوانین اقتصادی روی آوردیم و خوشبختانه گام های مثبتی نیز برداشته شد و امروز آماده هستیم تا این تجربیات را منتقل نماییم و در ایجاد ارتباط بین بخش های تجاری و اقتصادی دو کشور موثر باشیم. به آینده روابط امیدوارم که می توانید به اما اعتماد کنید و در نظر داشته باشید که آن طرف مدیترانه یک دوست صمیمی دارید.

مسعود سلطانی فر: دعوت به همکاری ازتمام سرمایه گذاران و پیمان کاران اروپایی
در ادامه مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ازتمامی سرمایه گذاران و پیمان کاران اروپایی بویژه ازکشور اسپانیا دعوت به همکاری کرد.
معاون رییس جمهوری عنوان کرد: برنامه ریزی درجهت بهبود و توسعه روابط همه جانبه با کشورها وسرمایه گذاری وسیع داخلی وخارجی در زمینه ساختارهای زیربنایی نظیرساخت هتل ها و واحدهای اقامتی ، توسعه جاده ها وبزرگراه ها و فرودگاه ها ، تقویت صنعت حمل ونقل شهری، بین شهری وبین المللی دراولویت سیاست های دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران قرارگرفته است.
او در ادامه افزود: ثبات سیاسی، امنیت فراگیر، روحیه میهمان نوازی ، ارزان بودن خدمات ، جاذبه ها ی منحصر به فرد تمدنی-تاریخی، فرهنگی، مذهبی، هنری،طبیعی...تنوع آب و هوایی، ازجمله عناصر اساسی درتوسعه صنعت گردشگری هرکشوری به شمار می رود که ایران از اغلب آنها برخوردار است.
رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برخورداری از 32 هزار اثرثبت ملی و19 ثبت جهانی یونسکو و دارا بودن 360 رشته از460 رشته صنایع دستی شناخته شده در دنیا، که ایران رادرجایگاه نخست جهانی قرارداده است گواه این ادعا دانست.
او به اهداف سندچشم انداز اشاره کرد و گفت: بر این اساس باید میزبان 20 میلیون گردشگر باشیم .تعداد هتلهای موردنیاز با درجه سه ستاره تا پنج ستاره حدود 300هتل است. یعنی سالیانه باید30هتل ساخته شود و این یک فرصت مناسب است برای حضور سرمایه گذاران خارجی که درصنعت هتل سازی ایران مشارکت داشته باشند.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سهم جمهوری اسلامی ایران از صنعت گردشگری جهان در سال 2014 جذب حدود 5 میلیون گردشگر بین المللی اعلام کرد که این رقم گویای رشد تقریبا 5 درصدی گردشگر ورودی نسبت به سال ما قبل می باشد.
او افزود:لازم به ذکر است تعداد گردشگران ورودی از کشور اسپانیا به ایران در سال 2014 باحدود 70درصد رشد به 6800 نفر رسیده است که علی رغم این رشد چشمگیر هنوز تا رقم درخور وشایسته روابط دوکشور فاصله زیادی وجود دارد.
معاون رییس جمهوری در ادامه یادآور شد:سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری نیز براساس سند چشم انداز 20 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای برنامه ششم توسعه کشور و تاکیدات وبرنامه های دولت تدبیر و امید، ارتقائ همه جانبه صنعت گردشگری را به عنوان یکی از مهمترین راه های توسعه اقتصادی ، فرهنگی واجتماعی کشور وابزار موثری برای"برون رفت از نظام تک محصولی مبتنی برنفت" درسرلوحه کاری خود قرارداده است.
او تاکید کرد: این صنعت می تواند تاثیر بسزایی درایجاد اشتغال ودرآمد ارزی مستقیم داشته باشد.سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان نهاد متولی گردشگری کشور اخیرا اقدام به بازنگری فهرست کشورهای بازار هدف گردشگری خود کرده واهتمام ویژه ای را به ارتقائ همه جانبه صنعت گردشگری درسطح ملی وبین المللی معطوف داشته است.
سلطانی فر افزود: متعاقب این امر باتوجه به زمینه هایی که بواسطه توافق هسته ای 1+5 برای تعامل سازنده وارتباط بیش ازپیش با ملت های مختلف فراهم شده،برنامه ریزی یکپارچه وفراگیر درجهت گسترش امر گردشگری رادر دستور کارجدی خود قرارداده است.
او سپس صنعت گردشگری را به عنوان سومین صنعت بزرگ جهان-پس از صنعت نفت و خودرو سازی- معرفی کرد که نه تنها برای مقاصد گردشگری درآمد زدایی، سودآوری اقتصادی و اشتغال آفرینی به همراه دارد، بلکه درصورت اعمال مدیریت کارآمد واثربخش توسعه پایدار فرهنگی، اجتماعی وزیست محیطی را درجوامع میزبان نیز به دنبال خواهد داشت.
سلطانی فر در همین زمینه ادامه داد: مضافا آنکه ، این صنعت به عنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای دیپلماسی عمومی درسطح بین المللی می تواند به مثابه پل ارتباطی میان ملت ها ، اقوام و نژادهای گوناگون عمل نماید، به گونه ای که تعامل، همزیستی مسالمت آمیز ودرک متقابل فرهنگی رادر سرتاسر جهان گسترانیده واز این رهگذر صلح ، ثبات و آرامش رابرای دنیای امروزی که شدیدا از افراطی گری و خشونت رنج می برد به ارمغان می آورد.
معاون رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان ملل متحد دراهداف توسعه هزاره ، آرمانهایی راهدف گذاری کرده که نیل به اغلب آنها از جمله فقر زدائی ، پایداری محیط زیست و مشارکت جهانی در گرو اهتمام ویژه تمامی نهادهای متولی ونقش آفرینان عرصه گردشگری به امر توسعه پایدار این صنعت می باشد.
او افزود:به رغم فراز وفرودهای اقتصاد جهانی در بسیاری از بازارهای مولد گردشگر، تعداد گردشگران بین المللی کماکان به رشد چشمگیرخود ادامه می دهد.
سلطانی فر به آمارهای منتشره از سوی سازمان جهانی جهانگردی اشاره کرد و گفت:این آمارها حکایت ازآن دارد که درسال گذشته تعداد گردشگران بین المللی از مرز 1 میلیارد و133 میلیون نفر فراتر رفته واز این رهگذر حدود 1300 میلیارد دلار آمریکا را عاید کشورها و جوامع میزبان کرده است.این آمار وارقام نشان می دهند از هر 11 شغل جهان 1 شغل واز کلGDP جهانی 9./. به طور مستقیم ، غیر مستقیم والقائی به گردشگری مربوط می شود.
او در پایان ازحضور مقامات وتجار کشور اسپانیا دراین نشست قدردانی و اظهار امیدواری کرد: این نوع مشارکت های جدی وتعاملات نزدیک ادامه یابد و درآینده ای نه چندان دورشاهد توسعه هرچه بیشتر روابط ومناسبات همه جانبه میان دوکشور، بویژه درحوزه گردشگری، باشیم.
گفتنی است؛ هیات وزیران کشور اسپانیا متشکل وزیر امور خارجه ،وزیر صنعت انرژی و گردشگری و رییس افتخاری اتاق بازرگانی کشور اسپانیا و جلال پور ریییس اتاق بازرگانی ایران در همایش تجاری ایران و اسپانیا حضور داشتند.

منبع:سایت اتاق ایرانتاریخ خبر: 940617
برقراری پروازهای هفتگی ایران ایر به مادرید پس از 17 سال
وبینار تحلیل بنیادی و مالی شاخص سازهای بورس (پنج صنعت) (پنج شرکت شاخص ساز) برگزار شد
وبینار بررسی و تحلیل بازارهای موازی سرمایه گذاری در مرداد ماه برگزار شد
وبینار تکنولوژی های نوین و پایداری در ساختمان و همکاری با شرکتهای اسپانیایی در ساخت و ساز برگزار شد
سمینار مجازی استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران
آرشیو
 
  نکته امروز

تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد:
«بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست.
برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.»
فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی