سه شنبه ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۳
EN/ES
فارسی
 
اخبار اتاق ایران و اسپانیا

سرمایه گذاری خارجی 28.215 میلیارد یورو در اسپانیا در سال 2023

کل سرمایه‌گذاری خارجی در اسپانیا در سال ۲۰۲۳ به ۲۸.۲۱۵ میلیارد یورو رسید که این رقم بر اساس داده‌های منتشره شده در رجیستر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت خارجه در دیتااینوکس می‌باشد.

با وجود ابهامات زیاد در سطح بین‌المللی، میزان سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۲۰۲۳ در حد متوسط پنج سال گذشته باقی ماند که نشان‌دهنده‌ی ثبات اقتصاد اسپانیا و اعتماد سرمایه‌گذاران به این کشور است.
نکته‌ی قابل توجه، افزایش پروژه‌های سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ با هدف بالا بردن ظرفیت تولید و اشتغال در اسپانیا است که نسبت به سال ۲۰۲۲ حدود ۱۲ درصد افزایش یافته و به ۵.۶۸ میلیارد یورو رسیده است.

علاوه بر این، در سه ماهه‌ی آخر سال ۲۰۲۳ شاهد جهش دوباره‌ای در این سرمایه‌گذاری‌ها، هم به صورت ناخالص و هم خالص بودیم که به ترتیب نسبت به سه ماهه‌ی سوم ۵۲ و ۷۹ درصد افزایش یافته است.

از نظر کشوری، ایالات متحده با (۲۸.۹ درصد) به‌عنوان اصلی‌ترین منبع جریان‌های سرمایه‌گذاری شناخته شد و پس از آن انگلستان (۱۳.۱ درصد)، آلمان (۱۰.۶ درصد) و فرانسه (۹.۲ درصد) قرار گرفتند.

همچنین سرمایه‌گذاری‌های کشورهای دیگر مانند استرالیا، سوئیس، کانادا و مکزیک نیز افزایش یافته است که نشان‌دهنده‌ی تنوع بخشیدن در اعتماد به اسپانیا می‌باشد.

از نظر بخش‌ها، ۵۴.۳ درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی در اسپانیا به بخش خدمات، ۴۲.۲ درصد به بخش صنعت و ۳ درصد به بخش ساختمان اختصاص یافته است و در زیربخش‌ها، تجارت عمده‌فروشی، مخابرات، برق و سوخت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند.
سرمایه‌گذاری خارجی بر اساس جوامع خودمختار


اگرچه وزن جایگاه مادرید در این آمار نسبت به میانگین پنج سال گذشته کاهش یافته است، اما همچنان مقصد اصلی بیش از ۵۴ درصد از سرمایه‌گذاری‌های خارجی به شمار می‌رود. کاتالونیا در جایگاه دوم و والنسیا در جایگاه سوم قرار دارند و در هر دو منطقه شاهد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی بوده‌ایم.

افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های با ارزش افزوده


اسپانیا با تثبیت جذب سرمایه‌گذاری به ارزش تقریبی ۳۰ میلیارد یورو در سال، در مقایسه با ۲۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۴، برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی بسیار جذاب به نظر می‌رسد.


این کشور موقعیت رقابتی خود را به عنوان یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاری خارجی حفظ کرده است. همانطور که آخرین گزارش «بررسی روند سرمایه‌گذاری جهانی» از کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد، در مقایسه با کاهش ۲۸ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اقتصادهای توسعه‌یافته‌ی اصلی در سال ۲۰۲۳، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اسپانیا تنها ۱۸.۵ درصد کاهش یافته است.


سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اسپانیا از نظر حجم و همچنین از نظر کیفیت بسیار رضایت‌بخش بوده است، همانطور که در افزایش چشمگیر پروژه‌های سرمایه‌گذاری برای ظرفیت تولید جدید در کشور قابل مشاهده است.

بر اساس پایگاه داده‌ی fDi Markets متعلق به فایننشال تایمز، اسپانیا در رده‌ی چهارم در بین کشورهایی با بیشترین تعداد پروژه‌های جدید برای تاسیسات تولیدی (که به عنوان پروژه‌های احداث شناخته می‌شوند) در دوره‌ی ۲۰۱۸-۲۰۲۳ قرار دارد و تنها پس از ایالات متحده، انگلستان و آلمان جای گرفته است.


بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری‌ها عمدتاً به صنایع با ارزش افزوده بالا اختصاص می‌یابد. طبق همین منبع fDi Markets، اسپانیا در سال ۲۰۲۳، بزرگترین دریافت‌کننده‌ی جهانی پروژه‌های احداث در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر بوده است.


همچنین اسپانیا سومین کشوری بود که بیشترین پروژه‌های مرتبط با فعالیت‌های تحقیق و توسعه را دریافت کرده است، پنجمین کشوری که بیشترین پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی و دهمین کشور دریافت‌کننده‌ی پروژه‌های احداث در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و زیرساخت اینترنت به شمار می‌رود.


منبع: سازمان سرمایه گذاری در اسپانیا


تاریخ خبر: 14030208
امیدواری برای بازگشت به دوران طلایی روابط تجاری ایران و اسپانیا در دیدار رئیس اتاق مشترک بازرگانی و سفیر جدید اسپانیا
اعضای واجد شرایط رای دهی - مجمع سالیانه نوبت دوم- تیرماه1403
بیانیه رییس اتاق ایران و اسپانیا: چرا باید به آقای دکتر پزشکیان رأی بدهیم؟
اعضای واجد شرایط رای دهی - مجمع سالیانه خرداد 1403
گزارش عملکرد، گزارش مالی و گزارش بازرس اتاق مشترک در سال 1402
آرشیو
 
 Contact us
Tel / Fax: +9821-88381350
Email : info@isbc.ir     iranandspain@gmail.com
 پس از ارسال ایمیل حتما با دبیرخانه اتاق مشترک
 تماس بگیرید و از رسیدن پیام خود مطمئن شوید
تذكر مهم اتاق بازرگانی ایران واسپانیا به فعالان اقتصادي
 اين اتاق در خصوص سوء استفاده از نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا درخصوص اعزام هيأت‌هاي بازرگاني و برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی به عموم فعالان اقتصادي در اين باره هشدار داد كه شرح كامل آن در ادامه مي‌آيد: بارها ديده شده است كه اشخاص حقيقي يا حقوقي با عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا، اقداماتي مي‌كنند كه لزوماً مورد تأييد اتاق نيست. برهمين اساس شايسته است در مورد اصالت و صحت، فراخوان‌هاي مختلفي كه به منظور اعزام هيأت‌هاي بازرگاني بخش‌ خصوصي به خارج از كشور، ميزباني هيأت‌هاي تجاري در ايران، صدور ويزا و خدمات مسافرتي، برگزاري همايش‌هاي مختلف و مانند آن، تحت نام اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا يا به‌عناوين ديگر و يا با ادعاي همكاري اتاق منتشر مي‌شود، از دبیرخانه اتاق، استعلام شود.البته سوء استفاده از عنوان اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا نيز قابل پي‌گيري حقوقي است.
EN/ES - فارسی - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به اتاق بازرگانی ایران و اسپانیا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی